Android TV Box zastępujący funkcję SMART w telewizorze – czy warto? Cz. 2

sobota, 2 lipca 2016

Android TV Box zastępujący funkcję SMART w telewizorze – czy warto? Cz. 2




Android TV Box zastępujący funkcję SMART w telewizorze – czy warto? Cz. 2



Jeżeli nasz telewizor nie posiada opcji SMART, lecz opcja ta jest bardzo uboga, zdecydowanie z czystym sumieniem można takie urządzenie polecić. Pozwoli ono nam na dowolne instalowanie aplikacji ze Sklepu Google, które znamy z komórek / tabletów.

Możliwe jest między innymi oglądanie telewizji z legalnego serwisu Videostar.pl, tudzież używanie aplikacji Horizon GO, HBO GO, NC+ GO, Netflix i inne. Oczywiście działa również YouTube i inne.
Praktycznie wszystkie Android TV Boxy mają wbudowane oprogramowanie XBMC / Kodi – prawdziwy kombajn multimedialny, który odtworzy praktycznie wszystko co sobie zamarzymy.

W porównaniu, zwykłe opcje SMART, bez względu na markę telewizora wypadają po prostu bardzo słabo. O ile niektórzy producenci naprawdę starają się, by ich funkcje były jak najbardziej atrakcyjne, np. SAMSUNG, czy też WebOS LG, o tyle inni producenci zwyczajnie nie chcą inwestować w rozwój systemu operacyjnego. Co nie jest też dziwne – wyprodukowanie takiego systemu kosztuje przecież krocie, krocie również kosztuje jego utrzymywanie.

Niektóre systemy np. system stosowany przez Sony w telewizorach Bravia, czy też odtwarzaczach Blu-Ray, zanim te zyskały Android TV, były po prostu karygodne. Interfejs poruszał się tempem żółwim, ilość aplikacji zdecydowanie nie powalała, ot, standardowy zestaw z iplą i TVN Player (zwany też Player) i YouTube na czele, które to aplikacje również są strasznie niestabilne, szczególnie YouTube, a w końcu producent pousuwał sporo aplikacji i nie dał niczego w zamian.

Zdaniem Androidstrefy, producenci telewizorów już dawno temu powinni pójść po rozum do głowy i po prostu wrzucać do telewizorów zmodyfikowanego Androida. Jak można zauważyć po Android TV Boxach, rozwiązanie to jest bardzo wszechstronne, odpadła by konieczność zakupu dodatkowych urządzeń, a aplikacje, pisane pod Android, uruchomiłyby się równie dobrze na każdym telewizorze.

Tutaj jednak czas na łyżkę dziegciu. Otóż możliwości są wielkie, lecz pierwszym i najważniejszym wrogiem użytkownika w systemie jest niestety interfejs. O ile Android nadaje się do komórek / tabletów, o tyle tutaj jest on … okropny. Mimo wielu prób producentów boxów, jak i teraz systemów Android TV, nie udało się do tej pory stworzyć idealnego, prostego do użycia interfejsu. Do boxów, z racji tego, że są to wyroby głównie chińskie, dołączane są strasznie kijowe piloty. Pół biedy jeżeli działają na nadajnik USB – większość działa na podczerwień, co dyskwalifikuje je na całej linii.

Większość aplikacji pisanych pod Androida nie jest dostosowanych do poruszania się nimi pilotem. Player TVN na przykład uniemożliwia całkowicie poruszanie się po materiałach,  to samo aplikacja TVP VOD, ipla… można wymieniać w nieskończoność. Po prostu chodzenie strzałkami nic nie daje, musimy użyć myszy, najlepiej z klawiaturą, lecz to znacznie obniża komfort korzystania. Większość pilotów ma funkcję air mouse, po prostu pojawia się kursor na ekranie i możemy jeździć sobie strzałkami na pilocie, lecz funkcja ta działa karygodnie i prowadzi do głębokiej frustracji. Nie ma co tu winić developerów, gdyż aplikacja jest dostosowana, ale do ekranów dotykowych!

Jedynym wyjściem z tematu jest zainstalowanie odpowiednich wtyczek w XBMC / Kodi, ale i tam wszystkiego nie zainstalujemy. Tylko dobra wola developerów wtyczek / aplikacji może spowodować, że powstanie jakaś wtyczka. O ile TVP VOD, Onet VOD, Player, ipla możemy sobie swobodnie zainstalować, o tyle aplikacji typu Nc+ Go czy Horizon Go po prostu w Kodi nie ma. Inna sprawa, że Kodi to jedyny ratunek, gdyż jego interfejs bardzo dobrze współpracuje z pilotem. Ostatnio, za sprawą wtyczki MrKnowTV udostępniono Videostar.pl, która to aplikacja ze Sklepu Google na Android TV Boxach zachowuje się wyjątkowo paskudnie.

Obsługa Android TV jest dla wielu użytkowników bardzo trudna, wynika to z faktu, iż wielu ludzi jest przyzwyczajonych do systemów operacyjnych gdzie indziej, niż w telewizorze. W dzisiejszych czasach mamy niestety nadmiar OSów, wszystko ma swój bardziej lub mniej skomplikowany system.
Nastawienie Android TV Boxa, śmigającego na zwykłym Androidzie jest niezmiernie trudne, nauka urządzenia to kwestia od kilku dni do kilku tygodni (!). Nie pomagają również szczątkowe instrukcje obsługi.

Na szczęście informujemy, iż pojawią się wysokiej jakości poradniki, ułatwiające ustawienie naszego Android TV Boxa. Zapraszamy w przyszłości!

0 komentarze :

Prześlij komentarz