Poradnik: Jak zgrać SMSy? Jak zgrać je do pliku PDF? Jak przenieść SMSy pomiędzy telefonami?

sobota, 9 lipca 2016

Poradnik: Jak zgrać SMSy? Jak zgrać je do pliku PDF? Jak przenieść SMSy pomiędzy telefonami?


W dzisiejszym poradniku rzecz naprawdę przydatna - jak zrobić kopię zapasową SMSów, jak je zgrać do poczty Gmail, jak je zgrać do pliku PDF, a także jak przenieść nasze ukochane SMSy pomiędzy telefonami. Zapraszam!

Wspomniano o tym już w wiadomości o funkcjonalności SMS w programie Messenger - domyślna aplikacja Androida do SMSów, mówiąc delikatnie, nie jest zbyt idealna. Jeżeli wyłączymy funkcję kasowania starych wiadomości SMS, to po około pół roku - w zależności ile SMSów wysyłamy - nasza aplikacja zapcha się do tego stopnia, że odpalenie jej będzie zajmowało nawet do kilkunastu sekund.

Po analizie przeprowadzonej na dużej ilości telefonów (no dobra, kilku :-D) dochodzę do wniosku, iż czym nowszy telefon, tym późniejsze zapchanie aplikacji. Co nie znaczy, że na nowszych telefonach można mieć nieskończoność wiadomości.

W każdym bądź razie, w pewnym momencie SMSy trzeba usunąć. Z pewnych względów możemy nie chcieć tego robić, ze względów sentymentalnych, bardziej błahych albo bardziej poważnych, np. ze względu dowodów w postępowaniu sądowym. Możemy też po prostu chcieć przenieść SMSy z ważnymi informacjami na inny telefon.

Ze względu na pewne sytuacje w życiu polecam zachowywać co jakiś czas SMSy z użyciem dowolnej z wymienionych tu aplikacji. Na pewno się wam to przyda!

Zatem rozpoczynamy nasz poradnik, będący również w części przeglądem aplikacji służących celom tu wskazanym.

SMS Backup & Restore
Zaczynamy od najszybszej testowanej tu aplikacji.  Aplikacja jest darmowa i niezwykle prosta w obsłudze. Za jej pomocą przeniesiemy wszystkie nasze SMSy na inny telefon, bądź wykonamy kopię zapasową bez żadnego problemu.

 
Powyższe video obrazuje sposób użytkowania appki.
Aplikacja jest oczywiście bezproblemowo dostępna w Sklepie Google. Jeżeli chcemy zrobić kopię zapasową - zainstalujmy tę appkę tylko na telefonie, jeżeli zaś chcemy przenieść SMSy - zainstalujmy aplikację na obu telefonach - starym i nowym.






Po instalacji pojawi nam się taki obraz. W polskiej wersji zamiast Backup będzie Kopia, Restore - Przywróć itd.

Jeżeli chcemy po prostu wykonać kopię zapasową, wciskamy przycisk Kopia.

Aplikacja wyświetli nam dużo ostrzeżeń, po prostu na wszystkie naciśnijmy OK. Aplikacja nas ostrzega, iż po jej usunięciu z telefonu wszystkie nasze kopie przepadną, ale na to jest bardzo prosta metoda, o której powiem dalej. Domyślnie aplikacja zapisze nasze kopie na karcie microSD (jeżeli takową posiadamy) tudzież w pamięci wewnętrznej telefonu. Tak czy siak, naszych kopii, jeżeli nie zmieniliśmy miejsca zapisu, będziemy szukać w folderze: Android/data/com.riteshsahu.SMSBackupRestore/files

Możemy zmienić nazwę pliku, wybrać czy będą skopiowane tylko SMSy, czy też również MMSy i historie połączeń. Można nawet włączyć kopie emoji. 

Opcje Local Backup only oznacza, że kopia zostanie sporządzona jedynie w pamięci telefonu / na karcie microSD, natomiast Local backup and upload pozwoli na sporządzenie kopii w pamięci oraz wgranie jej na wybrany serwer - polecamy gorąco tę opcję. 

Po wciśnięciu OK aplikacja sporządzi kopię - jest niesamowicie szybka - 10.000 wiadomości kopiuje w kilkadziesiąt sekund (!).

Aplikacja sporządza kopię w formacie .XML. Możemy ją podejrzeć - w formacie w którym SMSy były pierwotnie (jest nawet zachowana struktura wiadomości!) wybierając opcję View/Pokaż w głównym menu.

A teraz domyślacie się pewnie, jak bajecznie proste jest skopiowanie SMSów na drugi telefon - po prostu zgrywamy pliki .XML i towarzyszące na drugi telefon i na drugim telefonie przywracamy po prostu kopię zapasową z SMS Backup & Restore na drugim telefonie. Szybkie i wygodne ;-).

SMS Backup+
Kolejna wygodna aplikacja, lecz ta tworzy kopię zapasową na poczcie Gmail - tworzy tam specjalną etykietę SMS, gdzie wrzuca nasze wiadomości. Niestety opcja ta nie jest zbyt wygodna - ale o tym zaraz, chociaż samej konstrukcji appki nie można niczego zarzucić, jest naprawdę solidnie zrobiona.

Jeżeli chcemy wykonać kopię zapasową, musimy koniecznie zaznaczyć opcję Connect i podać konto Gmail z którego chcemy skorzystać. Bez niej program nie zadziała. Możemy również, jak widać na screenshocie, wykonywać auto kopie zapasowe co jakiś czas, a także ustawić interwały takiej kopii.

Jeżeli wciśniemy Backup, program rozpocznie sporządzanie kopii. Oczywiście musi wtedy mieć połączenie z internetem. Niestety aplikacja ta zupełnie nie nadaje się do robienia kopii zapasowej więcej niż 1000 smsów, gdyż prędkość kopiowania jest bardzo słaba - ok.  5 wiadomości na sekundę albo i wolniej. 

Dla niektórych może być wygodą to, że SMSy znajdą się na Gmailu, skąd już można je wydrukować i użyć w dalszych celach.

SMS to PDF Converter
No i wreszcie aplikacja, która potrafi przegrać nasze SMSy do pliku PDF. Właściwie nie wymaga długiego opisu - funkcjonalność jak w nazwie. Należy pamiętać, iż tak sporządzonej kopii nie przywrócimy ani nie przeniesiemy na inny telefon. Zaś bez problemu taką kopię wydrukujemy.

To na tyle! Miłego backupowania :-).



3 komentarze :

  1. Odpowiedzi
    1. Taki żarcik... To mi NIC nie pomogło

      Usuń
    2. Witam, faktycznie z każdą nową wersją Androida jest coraz ciężej zrzucić SMSy, ale bez dodatkowych informacji, czego brakowało w poradniku, nic niestety nie pomogę :-).

      Usuń