Tablety - pytania i odpowiedzi - 11-15

czwartek, 31 lipca 2014

Tablety - pytania i odpowiedzi - 11-15


11.           Co w takim razie wyróżnia „Tablet” spośród innych urządzeń cyfrowej rozrywki?
Przede wszystkim tablet jest urządzeniem skonstruowanym dla ludzi ceniących ruch i możliwość łatwego przenoszenia urządzenia razem ze sobą. Tablet jest urządzeniem poręcznym, można go łatwo schować w torbie / plecaku i mieć zawsze przy sobie. Gwarantuje szybki dostęp do danych, można wykonywać na nim wymagające refleksu pracę (szybkie sporządzanie krótkich notatek) lub prezentowanie zdjęć dla innych osób.
Inną ważną cechą jest wytrzymałość baterii – tablety, z racji swojej energooszczędnej konstrukcji, potrafią wytrzymywać bez sięgania po ładowarkę po kilka dobrych godzin (topowe modele nawet 9-10), a w stanie uśpienia nawet kilka dni. Tak duża wytrzymałość, powoduje, że inne urządzenia wiele tracą w stosunku do Tabletu – dla przykładu większość modeli laptopów jest w stanie wytrzymać jedynie ok. 2 godzin bez ładowania, lub 4 godzin z najmniejszym ustawieniem podświetlenia (co nie jest dobrym rozwiązaniem). W przypadku Tabletu, możliwe jest przeglądanie internetu Wi-Fi z podświetleniem przez np. 6-7 godzin. Gdy oszczędzimy na podświetleniu ekranu, liczba ta się proporcjonalnie zwiększy.
Ponadto inne urządzenia cyfrowej rozrywki typu laptop cechuje to, iż urządzenia te są zaprojektowane, by w jak największym stopniu zastępować komputery stacjonarne. Powoduje to zmniejszenie energooszczędności zastosowanych w nich procesorów (mimo funkcji oszczędzania energii). Tablety, mimo zmniejszonej w stosunku do laptopów wydajności, zachowują przy tym wysoką energooszczędność. Poza tym posiadają natychmiastowe funkcje uśpienia i wzbudzenia i zwykle włączają się szybciej (z poziomu wyłączonego urządzenia) niż wydajne laptopy. Sprawia to, że tablet dzięki temu znacznie zyskuje na poręczności.

12.            Czy Tablet można podłączyć do monitora z wejściem HDMI / telewizora z wejściem HDMI?
Jeżeli tablet posiada wyjście (zazwyczaj oznaczone znakiem miniHDMI), a użytkownik tabletu posiada odpowiedni kabel miniHDMI -> HDMI, oczywiście jest to możliwe. Wtedy Tablet może wyświetlać zarówno obraz, jak i dźwięk, na dużym ekranie, co likwiduje wadę Tabletu związaną z małym, mało czytelnym ekranem. Jednakże nie jest to funkcja dostępna w absolutnie wszystkich modelach tabletów, lecz wraz z biegiem czasu można stwierdzić, że zdarza się w coraz większej liczbie modeli.
Niestety wyświetlanie obrazu w ten sposób możliwe jest tylko i wyłącznie przy pomocy złącza HDMI. Nie istnieje możliwość podłączenia tabletu do monitora kablem VGA / Component lub jest to znacznie utrudnione.
13.            Czy do Tabletu można podłączyć klawiaturę i myszkę, by korzystać z Tabletu jak z komputera?
Podobnie jak odpowiedź do powyższego pytania, w zależności od modelu.
Programiści systemu Android, od systemu operacyjnego w wersji 4.0, wprowadzili pewną furtkę dla firm produkujących tablety – a mianowicie obsługę standardu, który pozwala na podłączenie urządzeń USB (znanych z komputerów stacjonarnych i laptopów) przez specjalny kabel, prosto do Tabletu.
Nie wystarczy jednak mieć jedynie system Android w wersji 4.0 – firma produkująca Tablety w specyfikacji danego urządzenia wyraźnie wyszczególnia taką funkcjonalność – jeżeli jej brak, funkcjonalności takiej nie ma (nie można podłączyć klawiatury / myszy / pamięci USB do Tabletu lub wymaga to pewnych modyfikacji, których bez odpowiedniej wiedzy nie warto wykonywać).
Funkcjonalność ta nazywa się USB On-The-Go – w skrócie – USB OTG. Tak samo określa się kable i przejściówki – posiadające z jednej strony wejście do tabletu, a z drugiej na standardowe klawiatury USB / myszy USB / pamięci USB. Obrazowo mówiąc, jest to tak jakby przenośny port (innymi słowy – wejście) USB do Tabletu.
Jeżeli Tablet posiada taką funkcję, po zakupie odpowiedniego kabla i podłączeniu do niego np. myszki USB, ukazuje się użytkownikom znany z komputera PC / laptopa kursor myszy z systemu np. Windows i pozwala na sterowanie tabletem za pomocą myszy. Podłączenie klawiatury zaś znacznie ułatwia wprowadzanie tekstu.
Dzięki tej funkcjonalności Tablet znacznie zbliża się do bardzo poręcznego, małego komputera. Jednakże z racji faktu, iż funkcjonalność ta nie jest zbyt powszechnie dostępna, powoduje pewną niedogodność (należy poszukiwać urządzenia z taką funkcjonalnością).
Ponadto używanie USB On-The-Go, z racji tego, że urządzenia podłączane do tabletu są zasilane przez baterię w nim zawartą, mogą spowodować skrócenie czasu działania baterii w urządzeniu, co zmniejsza z kolei jego zaletę – energooszczędność.
14.            Czy możliwe jest podłączenie Pendrive USB (pamięci masowej USB) do Tabletu?
Patrz pytanie 13. Pytanie te również jest związane ze standardem USB On-The-Go, który poza wymienionym myszkami / klawiaturami, również pozwala na podłączenie pamięci masowych USB – W TYM dysków przenośnych USB z własnym zasilaniem (dyski z zasilaniem przez USB, czyli bez własnego oddzielnego źródła zasilania, mogą spowodować znacznie szybsze zużycie baterii w Tablecie).
15.            Procesory w Tablecie: jednordzeniowe, dwurdzeniowe, czterordzeniowe – czym się różnią i co to jest?
W podawanych przez źródła informacji (producent, reklama w TV, sklep tradycyjny i internetowy) o danym modelu Tabletu, znajdują się m.in. informacje o zastosowanym procesorze w danym urządzeniu.
Zwykle podawana jest nazwa procesora – ARM, MediaTek, Nvidia Tegra, Snapdragon – dla przykładu – będącą albo nazwą kodową procesora wraz z numerem seryjnym wraz z tzw. taktowaniem – taktowanie procesora to nic innego jak wartość MHz lub GHz.
Jeżeli producent / sklep w opisie procesora nie podaje ilości rdzeni, możemy spokojnie założyć, że Tablet posiada procesor jednordzeniowy.
Z takim natłokiem informacji, trudno jest dla przeciętnego konsumenta określić wydajność danego procesora, patrząc jedynie na nazwę, liczbę rdzeni oraz ich taktowanie. Należy tu na początku objaśnić jedną i bardzo istotną kwestię: ani nazwa, ani ilość rdzeni, ani taktowanie nie przesądzają o wyższości jednego modelu procesora nad drugim.
Posłużymy się tutaj prostym przykładem: istnieje procesor dwurdzeniowy o nazwie „X” i taktowaniu 1,5 GHz oraz procesor czterordzeniowy o nazwie „Y” i taktowaniu 1,2 GHz. Załóżmy, że model tableta z procesorem „X” kosztuje 1300 zł, a model tableta z procesorem „Y”, jedynie 900 zł.
Posługując się logiką, liczymy, że procesor czterordzeniowy - Y, mimo że ma taktowanie niższe od procesora X jedynie o 300 MHz (1000 MHz = 1 GHz), powinien być procesorem wydajniejszym niż procesor dwurdzeniowy, z racji ilości rdzeni.
Niestety często zdarza się taka sytuacja, że procesor dwurdzeniowy, mimo o połowę mniejszej ilości rdzeni, może pobić na głowę procesor czterordzeniowy swoją wydajnością.
Należy zatem pamiętać, że w procesorach (nie tylko mobilnych!) nie liczy się w dzisiejszych czasach taktowanie ani liczba rdzeni. Tak naprawdę ma to obecnie marginalne znaczenie, stosowane głównie w marketingu (lepiej brzmi słowo czterordzeniowy niż dwurdzeniowy – działa tu nasz element psychiki).
Aby dowiedzieć się, który z porównywanych modeli jest faktycznie wydajniejszy, należy albo sprawdzić oba Tablety swoim własnym okiem (przecież to my będziemy korzystać z Tabletu, więc nasze zdanie i subiektywna ocena jest najważniejsza) lub przy użyciu specjalnych programów testujących (benchmarki) przyznające punkty tabletowi za wydajność.
Każda firma produkująca procesory (w tym mobilne) stosuje nierzadko inne materiały, czasem inny proces technologiczny do różnych modeli tabletów. Powoduje to diametralne różnice między poszczególnymi modelami procesorów, w tym w zakresie wydajności. Niektóre procesory radzą sobie lepiej z pewnymi zadaniami (np. płynne odtwarzanie filmów, ale gorsza wydajność w grach) a gorzej z innymi i odwrotnie.

Podsumowując – ważna jest faktyczna wydajność procesora, w tym optymalizacja systemu operacyjnego zastosowana przez producenta aniżeli proste, matematyczne porównanie podstawowych danych o danym procesorze np. liczba rdzeni z taktowaniem.

0 komentarze :

Prześlij komentarz