Tablety - pytania i odpowiedzi - 6-10

czwartek, 31 lipca 2014

Tablety - pytania i odpowiedzi - 6-10


1.     Co oznaczają systemy Windows 8 / Windows Mobile? Czy można je wymiennie stosować z Androidem?
Windows 8 / Windows Mobile są to systemy operacyjne na tablety opracowane przez firmę Microsoft. Od czasu premiery systemu operacyjnego Windows 8 są instalowane na pewnej liczbie urządzeń typu Tablet posiadających specjalne certyfikaty (i odpowiednią specyfikację techniczną).
Nie można na takich tabletach zainstalować systemu Android – nie można na tablecie z systemem Windows 8 / Windows Mobile zainstalować systemu Android.
2.     Co oznaczają nazwy w języku angielskim przy numerze wersji systemu Android np. Honeycomb, Gingerbread?
Jest to nic innego, jak po prostu nazwy kodowe używane przez programistów firmy Google (Inc.). Z racji ich stosowania w czasie produkcji kolejnej wersji systemu, zostały wklejone obok numerka wersji, ułatwia też to ich identyfikację, bez używania często niezrozumiałych cyferek przy nazwie systemu, co brzmi przejrzyściej np. Android Ice Cream Sandwich (lub skrótem – Android ICS) oznacza wersje od 4.0 w górę.
Warto zauważyć tendencję do nazywania nowych wersji różnymi kombinacjami słodyczy – Gingerbread – pierniki, Ice Cream Sandwich – lodowa kanapka.
3.     Czym się różni „tablet” od „smartfona”?
Przede wszystkim wielkością. Tablety mają przekątne ekranu 7-12 cali, natomiast smartfony od ok. 3 do 5 cali. Pierwszorzędną funkcją smartfonów, jako że są to w konstrukcji telefony komórkowe – jest dzwonienie (wysyłanie SMSów) na wskazany numer, natomiast tablet jest urządzeniem zwykle odartym z funkcji dzwonienia (telefonii komórkowej) – służy np. do przeglądania internetu, nawigacji.
Nie oznacza to jednak, że tablet jest całkowicie odarty z funkcjonalności GSM/3G, ponieważ w niektórych modelach tabletów znajduje się miejsce na kartę SIM, lecz zwykle jest to przeznaczone do korzystania z przenośnego (mobilnego) internetu, dostępnego właśnie z karty SIM.
W dzisiejszych czasach można również odnaleźć cechy styczne między „mądrymi telefonami komórkowymi” – smartfonami, a tabletami. Między innymi w obu urządzeniach występuje aparat cyfrowy, często zainstalowany jest ten sam system – Android (ale występują również inne systemy operacyjne – Firefox OS, Windows Mobile – kilka lat wcześniej Symbian firmy Nokia itd.).
4.     Do czego właściwie służy „Tablet”?
Z racji uniwersalności dzisiejszych urządzeń, można z dozą pewności stwierdzić, że tablet może służyć do tego, do czego w danej chwili jest użytkownikowi potrzebny. Może to brzmieć jak puste hasło, lecz prościej jest określić do czego tak naprawdę tablet służyć nie może lub czego tabletowi brakuje.
            Tablet może przede wszystkim służyć do:
                        - przeglądania stron internetowych (w tym czytania, odtwarzania wideo materiałów ze stron internetowych, pobieranie plików, muzyki, filmów, książek elektronicznych, wykonywanie przelewów w bankowości elektronicznych, rozmawianie przez czat, przeglądanie portali społecznościowych typu Facebook/Wykop/Reddit itd.)
                        - sporządzanie dokumentów (dokumenty, arkusze kalkulacyjne, bazy danych)
                        - korzystanie z narzędzi takich jak: kalkulator, kalendarz, biorytm, notatnik
                        - nawigacja GPS (za pomocą wbudowanego nadajnika GPS – wyłącznie lub nadajnika GPS wspieranego połączeniem internetowym – AGPS w zależności od modelu tabletu)
                        - multimedia (odtwarzanie filmów w cyfrowych formatach kompresji – w zależności od modelu tabletu), odtwarzanie muzyki, rozrywka w formie gier)
                        - archiwizacja danych (przechowywanie danych)
                        - przeglądanie zdjęć, funkcja ramki cyfrowej, pokaz slajdów
                        - robienie zdjęć i kręcenie filmów za pomocą wbudowanego aparatu cyfrowego (z racji gabarytów urządzenia jest to funkcja raczej dodatkowa i przez użytkowników rzadko wykorzystywana)
                        - wideotelefonia przez Skype (połączenia wideo za pomocą wbudowanej kamery z przodu oraz z tyłu urządzenia)
                        - i wiele innych – to są tylko przykłady, a inne zastosowania z pewnością znajdzie sam użytkownik.
10. Czy „Tablet” może w pełni zastąpić następujące urządzenia: komputer, laptop, odtwarzacz mp3, wieża lub odtwarzacz audio CD, radio, smartfon?
            Z racji wielkości pytania, należy rozbić te pytanie na kilka osobnych oddziałów:
1)    Tablet a komputer lub laptop
Na początku należy wyjaśnić sobie pewną kwestię: tablet nie zastąpi nigdy w pełni komputera stacjonarnego PC lub laptopa. Mimo swojej poręczności (mobilności, przenośności), wygoda wykonywania pewnych zadań na laptopie lub komputerze stacjonarnym jest dla urządzenia typu tablet nie osiągalna. Przede wszystkim prostota obsługi komputera – za pomocą bogatej gamy wygodnych urządzeń wskazujących typu myszka i klawiatura oraz wielkość ekranu (większa czytelność dokumentów itd.) sprawiają, że praca jest o wiele przyjemniejsza.
Należy jednakże tutaj zastosować kontrargument – ponieważ niektóre tablety posiadają wejście pozwalające na podłączenie do nich klawiatury i / lub myszki – sprawiają, że komfort pracy może jednak dorównywać urządzeniom typu komputer lub laptop – jednakże o tym w innym pytaniu.
Ponadto należy stwierdzić, że największą liczbę programów napisanych specjalnie pod system operacyjny posiada z całą pewnością system operacyjny Windows, znajdujący się na większości komputerów / laptopów (oczywiście nie jest to jedyny system operacyjny – są też takie systemy jak Linux i MacOS). Często w systemie typu Android braknie odpowiedników dla wszystkich stosowanych przez nas programów na komputerze czy laptopie.
Należy jeszcze stwierdzić, że mimo obecności w tabletach procesorów dwu i czterordzeniowych (których parametrami nie warto się sugerować w stosunku do procesorów zastosowanych w laptopach – jako że są to całkiem inne rodzaje urządzeń), praktycznie mało który tablet na rynku dorównuje wydajnością modelom laptopów / komputerów stacjonarnych, nawet z tzw. średniej półki – w skrócie – można stwierdzić, że tablety nie są „demonami wydajności”, co również zmniejsza ich przydatność w porównaniu do wielozadaniowych, wydajnych laptopów.
2)    Tablet a odtwarzacz MP3
Mimo, że tablet, przy użyciu odpowiedniego oprogramowania potrafi odtwarzać muzykę w formacie MP3 (i co najmniej kilkudziesięciu innych formatach) równie dobrze, jak odtwarzacz MP3, z racji swojej nikłej poręczności w porównaniu do tego typu urządzeń (ekran 7 do 10 cali, waga sięgająca 0,5kg), zmierza do stwierdzenia, że tablet nie jest urządzeniem stricte przeznaczonym do odtwarzania muzyki, a już na pewno nie sprawdzi się w trakcie uprawiania sportu (jazda na rowerze, jogging itd.), a co najwyżej w trakcie podróży jako pasażer w środkach masowego transportu drogowego, powietrznego lub wodnego.
3)    Tablet a wieża lub odtwarzacz CD Audio lub radio
Tablet bezapelacyjnie nie zastąpi tego typu urządzeń, ponieważ nawet jeżeli podłączylibyśmy tablet do odpowiedniego zestawu głośników, jakość generowanego dźwięku byłaby zdecydowanie słabsza niż w wyposażonych w profesjonalne przetworniki zestawach Stereo (wieża) lub CD Audio (chyba, że mowa o tańszych urządzeniach). Może stanowić jedynie namiastkę tego typu urządzeń.
Wbudowane w tablet Radio FM działa poprawnie, lecz również charakteryzuje się tylko podstawową funkcjonalnością takiego urządzenia.
4)    Tablet a smartfon?

Tablet z pewnością nie zastąpi smartfonu w podstawowej jego kwestii – funkcji dzwonienia. Tablet nie jest urządzeniem skonstruowanym w celu działania jako telefon komórkowy – ale bardziej jako urządzenie multimedialne.

0 komentarze :

Prześlij komentarz