Co to jest root i z czym to się je? Poradnik dla początkujących :-)

piątek, 21 sierpnia 2015

Co to jest root i z czym to się je? Poradnik dla początkujących :-)



Witam! Przepraszam za posuchę we wpisach na bloga, jednakże miałem przejściowe problemy z internetem. W każdym razie, planuję zacząć serię wpisów o root do Androida - co to jest, z czym to się je i czy warto? Wpis będzie w formie pytań i odpowiedzi :-).

1. Najprościej - czym jest root?
Root to najogólniej rzecz biorąc prawa administratora w systemie Android. Każdy z nas jest właścicielem urządzenia i może sobie z nim robić, co mu się żywnie podoba, jednakże tak naprawdę z poziomu urządzenia nie przysługują nam prawa prawdziwego administratora. Te są w 99.9% zablokowane (nie liczę urządzeń, które mają roota już od stanu fabrycznego - jednakże takich urządzeń jest mało, głównie chińskich producentów).

2. Najprościej - co nam daje root?
Root nam daje dostęp do chronionej pamięci urządzenia, do plików systemu operacyjnego. Wszyscy kojarzymy Windowsa oraz katalog WINDOWS (najczęściej na dysku C :-)) - w starych wersjach Windowsa pojawiało nam się ostrzeżenie, w nowszych należało kliknąć "Kontynuuj" i być zalogowanym jako administrator. Z Androidem tak prosto nie jest, trzeba wykonać często skomplikowaną procedurę, aby takie uprawnienia uzyskać.

3. Skąd się wywodzi root?
Root z Androida, zwracając uwagę na bazę tego systemu mobilnego, wywodzi się z Linuxa. Widać to przede wszystkim po tym, iż po wykonaniu roota mamy dostęp do Terminalu rodem z Linuxa i możemy również wpisywać do niego podobne komendy.

4. Czy warto wykonać roota?
I tutaj najważniejsze pytanie - i tak i nie. Najważniejszymi wadami rozwiązania jest a) możliwość uszkodzenia urządzenia (sama procedura roota czasami może spowodować uszkodzenie urządzenia - ale jest to rzadkie, bardziej należy się obawiać tego, iż bezmyślna modyfikacja / usuwanie plików systemowych może nam położyć urządzenie - ale tak naprawdę, jeżeli korzystamy ze sprawdzonych poradników nie mamy się czego obawiać), b) w większości przypadków oznacza bezwzględną utratę gwarancji - często bezpowrotną!

5. Czy można roota usunąć?
Tak. Można przywrócić urządzenie do stanu sprzed roota i nie jest to specjalnie trudne, ale...

6. Czy poprzez usunięcie roota przywraca się gwarancję?
Kolejny poważny problem do omówienia - to zależy.
W poprzednich wersjach Androida producenci stosowali liczniki software'owe, które nabijały się w razie zrobienia roota (albo zrobienia roota oraz zainstalowanie własnego systemu operacyjnego) i możliwe było cofnięcie tych liczników różnymi narzędziami dostępnymi w internecie. Niestety obecnie tak różowo nie jest. Na przykładzie Samsunga - zabezpieczeniem starszych telefonów było Triangle - licznik software'owy. Możliwe było cofnięcie tego licznika programem TriangleAway. Natomiast obecnie Samsung wprowadził narzędzie, które poza zwiększaniem bezpieczeństwa, uniemożliwia cofnięcie roota - a mianowicie KNOX. Obecnie uzyskanie flagi 0x1 powoduje niestety całkowitą utratę gwarancji i ponoć nie jest nawet możliwe cofnięcie flagi w serwisie Samsunga. Istnieją jednak metody (nie zawsze działają), które zwyczajnie w świecie flagi nie nabijają, jednakże flagi już nabitej cofnąć się na razie nie da.

Trudno dziwić się producentom, gdyż w większości przypadków zrobienie roota i uszkodzenie telefonu następuje wtedy z winy użytkownika. Inna sprawa, że gwarancja powinna nawet po zrobieniu roota obejmować uszkodzenia z winy producenta (np. wady baterii, podzespołów), od których root jest niezależny.

Samo zrobienie roota nie jest w żaden sposób szkodliwe!

7. A wreszcie - jakie są korzyści z roota?
Teraz najciekawsze - korzyści jest mnóstwo. Jeżeli mamy starsze urządzenie z Androidem, możemy przede wszystkim aktualizować Androida do najnowszej wersji za pomocą możliwości wgrania zmodyfikowanego oprogramowania - przede wszystkim chodzi tu o CyanogenMod. Możemy w ten sposób na starym urządzeniu z Androidem (np. oryginalnie 2.3 Gingerbread) mieć KitKata albo nawet Lollipopa. Poza tym możemy nasz system modyfikować, dodając nowe funkcje np. obsługę USB OTG (jeżeli jest to możliwe). Możemy również pobawić się w programistę.

Jeżeli jednak nie potrzebujemy żadnej z tych funkcji - wtedy lepiej roota po prostu nie robić :-).

Mam nadzieję, że we wpisie nakreśliłem mniej więcej czym jest root. :-). Powodzenia!

0 komentarze :

Prześlij komentarz