Jak pozbyć się komunikatu "brak wystarczającej ilości wolnego miejsca" w Sklepie Google?

niedziela, 9 sierpnia 2015

Jak pozbyć się komunikatu "brak wystarczającej ilości wolnego miejsca" w Sklepie Google?


Założę się, że każdy z Was otrzymał kiedyś wredny komunikat o braku miejsca na aplikacje mimo że w sekcji pamięć pokazuje że widnieje jej całkiem sporo. Problem ma niestety kilka źródeł i czasem trudno dociec, który sposób działa. Wypróbowanie wskazanych niżej sposobów na pewno pozwoli na wyeliminowanie tego problemu przynajmniej na jakiś czas. Zacznijmy od powodów prozaicznych a następnie bardziej skomplikowanych.

1. Usuń kilka niepotrzebnych aplikacji.
Rada najprostsza, ale najczęściej działa, jednakże jest to tylko połowiczne rozwiązanie problemu. Dlaczego? O tym poniżej. W każdym razie wejdźmy w Ustawienia -> Menedżer Aplikacji i pousuwajmy wszystko co nie jest nam aktualnie potrzebne. Mimo, iż aplikacja, którą chcemy zainstalować zajmuje np. 20MB, musimy zwolnić większą ilość pamięci. Najczęściej wyczyszczenie niepotrzebnych aplikacji usuwa na jakiś czas problem.

2. Przywróć Sklep Google do wcześniejszej wersji.
Jeżeli powyższa rada nie skutkuje, możemy wejść w Menedżer Aplikacji -> Sklep Google (Google Play) i wybrać opcję "Odinstaluj aktualizacje". Niniejsza opcja powinna rozwiązać problem - ale również nie na długo. Google Play uwielbia się sam aktualizować, więc najprawdopodobniej zainstalujemy parę aplikacji i cały proceder należy powtarzać od nowa. Po skorzystaniu z tej opcji Google Play wróci do wcześniejszej wersji a wraz z nią zniknie denerwujący komunikat.


3. Pobierz program "App Cache Cleaner".
Prosto powiedzieć pobierz, jeżeli Google Play właśnie odmawia posłuszeństwa. Wtedy jedyną opcją jest skorzystanie chwilowo z rad 1. albo 2. i zainstalowanie go z Google Play, jeżeli nie jest to możliwe, musimy pójść na skróty i wpisać w Google "App Cache Cleaner apk", tam z jednej ze strony pobierzmy aplikację. Uważajmy jednak, bo nie wszystkie strony są uczciwe, niektóre proponują aplikacje wyłudzające pieniądze. Jeżeli pobierany plik ma identyczną ikonkę jak po lewej, rozszerzenie APK oraz odpowiednią nazwę np. CacheCleaner.apk to powinno być wszystko ok. Ponadto aplikacja nie ma zbyt dużej liczby uprawnień - sprawdzenie ich na Google Play i porównanie z pobraną aplikacją przy instalacji pozwala odróżnić dobry program od fałszywki. Pamiętajmy, że aby zainstalować aplikację z zewnątrz Google Play należy zaznaczyć w Ustawieniach opcję "Instalacji z nieznanych źródeł" bez tego ani rusz!

Po pobraniu i zainstalowaniu pozwólmy dla programu przeskanować urządzenie. Jak już znajdzie odpowiednią ilość "śmieci", usuńmy je. Po tej operacji urządzenie powinno przyspieszyć, a komunikat już nas nie będzie nękał - praktycznie na zawsze!


Podsumowując, najlepiej wybrać krok trzeci!

P.S.
Pamiętajmy jednak, iż App Cache Cleaner usuwa podręczne dane aplikacji - to może spowodować spowolnienie ich działania, gdyż niektóre aplikacje muszą mieć cache (i używają) a niektóre jedynie generują śmieciowe dane. App Cache Cleaner usuwa niestety te dobre i te "złe" cache. Po wielokrotnym stosowaniu aplikacji stwierdzam, iż jest w pełni bezpieczna, ale w razie czego ostrzegam!

0 komentarze :

Prześlij komentarz