Android TV Box zastępujący funkcję SMART w telewizorze – czy warto? Cz. 1

piątek, 1 lipca 2016

Android TV Box zastępujący funkcję SMART w telewizorze – czy warto? Cz. 1




Żyjemy w ciekawych czasach. Obecnie na rynku telewizorów króluje Android TV. Od dawna wyczekiwany system, ma swoje wady i zalety, ale wreszcie zaczyna zanikać problem, z którym borykały się proste systemy operacyjne wbudowane w telewizor – brak aplikacji. Od teraz wystarczy napisać aplikację na jeden system, by nagle aplikacja pojawiła się zarówno w telewizorze Sony, jak i LG, Panasonic, Sharp… A co jeżeli nasz telewizor nie ma funkcji SMART? Czy warto zakupić Android TV Box? Sprawdźcie sami!

W tym kolejnym, dwuodcinkowym wpisie, poznamy odpowiedź na pytanie.
W pierwszej kolejności wyjaśnijmy pewne pojęcia, które niejako stosuje się zamiennie, co jest zabiegiem błędnym.
Po pierwsze Android TV to całkiem odrębny system operacyjny od zwykłego Androida. Ten pierwszy jest przystosowany do telewizorów, a ten drugi jest przystosowany do reszty urządzeń. Należy wskazać, iż telewizory posiadają obecnie system Android TV, natomiast  z przystawkami Android TV Box (tak się potocznie nazywa przystawki podłączane do telewizora portem HDMI, pozwalające na uzyskanie w telewizorze funkcji SMART) jest różnie, niektóre posiadają zwykły Android, a niektóre Android TV. Należy wskazać, iż aplikacje Android TV niekoniecznie współpracują z aplikacjami Android – i vice versa. Natomiast oba OSy mają dostęp do Sklepu Google.
Teraz, jak wyjaśniliśmy tę kwestię, można przejść do meritum.
W gruncie rzeczy Android TV Box to mały komputer, posiadający podzespoły znane z tabletów / smartfonów oraz dodatkowe wyjścia znane bardziej z laptopów / komputerów PC, takie jak: pełne porty USB (a nie microUSB), porty ethernet, pełne wyjście HDMI (a nie mini/micro-HDMI), a czasami również wyjście kompozytowe – cinch do starszych telewizorów. Niektóre mogą również posiadać tunery DVB-T.
Ich podstawą jest system operacyjny – w zależności od urządzenia – w różnorakich wersjach, od 4.0 w górę.
Najczęściej podstawowymi funkcjami takich urządzeń jest:
  • możliwość odtwarzania filmów wraz z napisami w praktycznie wszystkich znanych człowiekowi formatach zarówno z dysków zewnętrznych, pendrive, sieci LAN czy też w formie streamingu
  • możliwość oglądania telewizji DVB-T
  • drugorzędną funkcją jest przeglądanie internetu w przeglądarce internetowej
Do tychże urządzeń możliwe jest podłączenie klawiatury i myszki, co może umożliwić stworzenie z urządzenia pełnoprawnego komputera. Możliwe jest również na upartego granie w proste gry albo emulowanie ich i granie na joypadzie / gamepadzie.
Więcej w cz. 2!

0 komentarze :

Prześlij komentarz