Android 4K TV Box - zestawienie przystawek Smart TV odtwarzających prawdziwe 4K! - cz. 1

piątek, 5 sierpnia 2016

Android 4K TV Box - zestawienie przystawek Smart TV odtwarzających prawdziwe 4K! - cz. 1


Z racji popularyzacji formatu 4K, na rynek wyszły nowe wersje przystawek Android TV BOX, pozwalających na dodanie funkcji Smart TV do dowolnego telewizora. Nie wszystkie jednak pozwalają na prawdziwe odtwarzanie materiałów w rozdzielczości 4K. W tym zestawieniu zostaną przedstawione wybrane modele, które na 100% potrafią odtwarzać ten format!


Jeszcze 10 lat temu (ciężko w to uwierzyć, ale już tyle czasu minęło) w 2006 roku wchodziły pierwsze Blu-raye do powszechnego użytku wszyscy zachwycali się rozdzielczością 720p oraz 1080i/p. Nasi rodzimi dostawcy kanałów telewizyjnych z satelity, kablówki albo telewizji naziemnej DVB-T po dziś dzień tkwią w maksymalnej rozdzielczości 1080i. Nie jest to też po części ich wina, z racji na skostniałe standardy ATSC i inne, które obsługują maksymalnie właśnie taką rozdzielczość. Mimo tego, iż taka rozdzielczość nawet dziś robi efekt wow, po zobaczeniu porządnej jakości materiału w 4K stwierdzimy, iż nawet Full HD nie oferuje takiej ostrości i rozpiętości tonalnej.

Od ostatniego wpisu o 4K na blogu minęło już sporo czasu, zaś sytuacja zmieniła się jak w kalejdoskopie. Zaczynając od sceptycznego pytania - czy warto, przeszło ewolucję do pytania z zaciekawieniem - jak i za ile. Czy warto - to oczywiste. Na rynku polskim zadebiutował Netflix, niestety sytuacji na rynku VoD nie odmienił praktycznie wcale, z racji na strasznie ubogi katalog filmów, to niemniej jednak możliwe jest za jego pomocą oglądanie materiałów 4K - przede wszystkim serial Marco Polo, gdyż na House of Cards sobie jeszcze poczekamy. Serial Marco Polo prezentuje się w jakości 4K wręcz powalająco i w końcu możliwe jest obejrzenie prawdziwego, natywnego materiału 4K.

W pierwszej części tego kilkuodcinkowego wpisu poznamy przede wszystkim wymagania, które są niezbędne do odtwarzania video w 4K, a mianowicie:
  • bezapelacyjnie telewizor odtwarzający materiały o rozdzielczości 3840x2160 i mający również taką matrycę - kwestia ta jest niezbędna i wcale nie jest taka oczywista, gdyż niektóre telewizory 4K przyjmą, ale przeskalują go w dół - nie ma tutaj jednak aż takiej dezinformacji, jak w przypadku pierwszych telewizorów HD, które reklamowały się jako 1080p, mając matrycę np. 1366x768 a więc HD Ready,
  • telewizor musi posiadać bezwzględnie wejście HDMI 2.0. Z niższą wersją wejścia nie ma co telewizora brać, gdyż poprzednia wersja, HDMI 1.4 tudzież 1.4a/b akceptuje i wyświetla obraz 4K, ale jedynie w 30Hz. Należy też pamiętać, że porządny Android TV BOX ma również wyjście HDMI 2.0. Po prostu nie ma sensu kupowania urządzenia z przestarzałym wejściem, chyba że nie planujemy oglądania materiałów 4K. Wkrótce pojawią się materiały 4K 60FPS, więc warto być odpowiednio wyposażonym.
Z wymagań to właściwie tyle - telewizor 3840x2160 i wejscie HDMI 2.0, a więc wymagania są w zasadzie dwa - nic więcej nam nie potrzeba, gdyż wszystko inne zapewni nam Android TV Box. W jutrzejszym wpisie tytułowe zestawienie przystawek!

0 komentarze :

Prześlij komentarz