Android 4K TV Box - zestawienie przystawek Smart TV odtwarzających 4K Ferguson FBOX 4K - cz. 2

sobota, 6 sierpnia 2016

Android 4K TV Box - zestawienie przystawek Smart TV odtwarzających 4K Ferguson FBOX 4K - cz. 2


Pierwszym produktem w zestawieniu jest przystawka Ferguson FBOX 4K. Polski oddział firmy Ferguson rozwija się bardzo prężnie, dostarczając dla polskich konsumentów FBOX praktycznie natychmiast po ich premierze. Następca FBOX 3 posiada możliwość odtwarzania materiałów 4K. Sprawdźmy jakie ma możliwości!

Urządzenia typu FBOX są produktami w dużej mierze bardzo udanymi. Posiadają elementy słabsze i mocniejsze, ale generalnie rzecz biorąc są to solidne i dobrze oprogramowane urządzenia. W najnowszej edycji producent dodaje możliwość odtwarzania materiałów w 4K, za sprawą zainstalowanego wyjścia HDMI w wersji 2.0, a więc obsługuje 60Hz. Ponadto urządzenie posiada sprzętowe dekodowanie materiału w formacie HEVC / H.265, zatem jesteśmy gotowi do oglądania materiałów w 4K.

Zwykle, urządzenia typu Android Box są tak naprawdę urządzonkami głównie nastawionymi na używanie preinstalowanego odtwarzacza KODI (wcześniej zwany XBMC). W tym Android Boxie jednak nie jest to wcale jedyna funkcja urządzenia i doskonale radzi sobie ono zarówno z Netflixem, który odtwarza materiały w 4K - nie jest to oczywista funkcja, gdyż Netflix odtwarza 4K tylko na określonych urządzeniach.

Ponadto na urządzeniu wbudowano specjalną wersję aplikacji Videostar. Urządzenia z rodziny FBOX jako jedyne posiadają wersję aplikacji z interfejsem specjalnie dostosowanym do obsługiwania go wbudowanym pilotem. Próbowałem wyciągnąć apk z urządzenia i zainstalować go na innym Android Boxie - lecz bezskutecznie - interfejs dalej był taki, jak w zwykłej wersji aplikacji. 

Oczywiście pójdą inne standardowe aplikacje - Onet VoD, Player, TVP.PL, Filmbox, HBO, NC+ GO i inne.  

Urządzenie posiada Androida w wersji 5.1.1, a więc jest to rozsądnie nowa i stabilna wersja. W urządzeniach 4K jest to standard - nowsza wersja na dobrą sprawę nie jest potrzebna. Interfejs w urządzeniu sprawuje się płynnie, nie ma denerwujących przycięć. Możemy nawet pograć w średnio do wysoko wymagających gier video (!).
Największą wadą urządzenia jest jednak skandalicznie niska pojemność RAMu - jedynie 1GB to zdecydowanie za mało, by obsłużyć te urządzenie. W standardowych scenariuszach użytkowania nie będzie nam to doskwierać, natomiast jak odpalimy bardziej wymagające filmy z bardzo wysokim bitrate - mogą się zacząć problemy. 8GB pamięci wewnętrznej również nie jest powalające, mogą się pojawić problemy z instalacją większej ilości aplikacji.

Zdecydowanym plusem urządzenia jest wbudowana karta sieciowa Wi-Fi dual band. Niestety karty sieciowe są największą bolączką Android TV Boxów. Działają po prostu skandalicznie - zdarzają się kuriozialne sytuacje, że połączenie jest wolne, gdy urządzenie stoi w odległości 2 metrów od routera. Tutaj problem powinien być rozwiązany, gdy przestawimy urządzenie w tryb 5GHz, niestety nasz router musi również nadawać w tej częstotliwości, a nie wszystkie to potrafią - a jak już, to mamy do wyboru albo tryb 2.4GHz albo 5GHz. Niestety nie wszystkie urządzenia obsługują tryb 5GHz. 

W razie problemów z Wi-Fi, pozostaje nam stare, dobre połączenie Ethernet, które zdecydowanie polecam. Obecne zagęszczenie sieci Wi-Fi w kraju osiąga niebotyczne rozmiary, co przekłada się na słabe działanie sieci.

Wielkim plusem urządzenia jest obsługa NTFS, lecz obecnie w Android TV Boxach to standard. Odpada konieczność formatowania dysków. Wejścia USB obsłużą większość urządzeń - od klawiatur na dyskach kończąc. Nie trzeba chyba wspominać o wejściu na karty microSD, które również tutaj znajdziecie, lecz jest to w tym przypadku sztampa.

Dołączony pilot do zestawu jest... no właśnie, w sumie to mogłoby go w ogóle nie być. Z uwagi na technologię - IrDA działa skandalicznie, wydawane komendy muszą być często powtarzane, czasami nie wiadomo, czy urządzenie zrozumiało komendę, czy też nie. Nadaje się jedynie do wymiany, a użytkowanie go może skończyć się poszarpanymi nerwami. Producenci powinni dodawać piloty 2.4GHz z nadajnikiem / odbiornikiem USB i problem byłby rozwiązany. Polecam dowolną klawiaturę na USB - efekt będzie o wiele lepszy.

Urządzenie możemy podłączyć do praktycznie każdego rodzaju odbiornika - nawet stareńkimi czinczami do starych, grubych telewizorów - producent w pudełku załącza odpowiednią przejściówkę. Wejście HDMI 2.0 jest również wstecznie kompatybilne ze starszymi wejściami, więc urządzenie nadaje się pod dowolny telewizor.

Dużym plusem jest cena urządzenia, która w zależności od sklepu, nie powinna przekroczyć 280-300 złotych.

Specyfikacja urządzenia prezentuje się następująco:

        System operacyjny

Android 5.1.1 Lollipop
Główny procesor
Amlogic S905-B
Podsystem CPU
ARM® CortexTM-A53
Quad-Core CPU do 2.0GHz
Grafika 3D
Penta-Core Mali-450 @750MHz
OpenGL ES 2.0, OpenCL
Pamięć DDR3
DDR3 1GB
Pamięć FLASH
eMMC 8GB
Wi-Fi
Wbudowane 802.11 b/g/n, 2.4G/5G dual band
Ethernet
Wbudowane 100Mb RJ-45
HDMI 2.0
4K UHD @60Hz do 4096x2160px, 1080p/i, 720p, 576i, 480p
Format plików wideo
MKV, MP4, WMV, MPG, MPEG, DAT, AVI, MOV, ISO, inne
Obsługiwane kontenery wideo
MKV(h.264/h.265), WMV, MP4, RM, RMVB, TS, AVI, VOB, MOV(h.264/h.265), ASF, 3GP, inne (aplikacje z Google Play)
Proporcje obrazu
4:3, 16:9
Rozdzielczość wideo
4K UHD @60Hz do 4096x2160px, 1080p/i, 720p, 576i, 480p
Dekodowanie audio
MP3, WMA, WMA, AAC, OGG, OGA, FLAC, ALAC, inne
System plików
NTFS, FAT32
Temperatura
0-40 °C
Wilgotność
< 95%
Rozmiary
85*85*15 mm

0 komentarze :

Prześlij komentarz