Android Nougat 7.0 - ostateczna wersja Android N ma dzisiaj swoją premierę! Zapraszamy na przegląd nowinek!

wtorek, 23 sierpnia 2016

Android Nougat 7.0 - ostateczna wersja Android N ma dzisiaj swoją premierę! Zapraszamy na przegląd nowinek!


Na razie oprogramowanie jest dostępne tylko na telefonach LG Nexus 5X oraz Huawei Nexus 6P, a standardowo zacznie być dostępne na innych urządzeniach, w miarę wypuszczania aktualizacji przez producentów sprzętu.

Niestety te drugie urządzenia dostaną zapewne system za "święte nigdy". Nie wszystkie urządzenia Nexus 5X oraz Nexus 6P dostaną aktualizację OTA (over-the-air) od razu - będzie trzeba niestety trochę poczekać, z powodu propagacji (rozprowadzania) aktualizacji. Jednakże wielu użytkowników - w tym w Polsce - odnotowuje, iż aktualizacja jest już u nich dostępna. 

Na ostateczną wersję Android Nougat 7.0 czekaliśmy sporo, bowiem aż od marca br., od wdrożenia wersji preview. Warto natomiast przejrzeć najważniejsze, nowe "ficzersy" systemu:

1. Całkowicie nowy system wielu okien oraz multi-taskingu.
Od tej pory nie będzie konieczne posiadanie specjalnej nakładki przez producenta, aby korzystać z dobrodziejstw multi okien z appkami - teraz jest to wbudowane bezpośrednio w system. Okna można otworzyć albo obok siebie albo jeden pod drugim (jak na zdjęciu). Z racji ograniczonej jednak pamięci urządzeń z Androidem, czas aktywności zawieszonych appek (tzw. life cycle) pozostał bez zmian, zatem możemy się spodziewać, iż po otwarciu paru aplikacji, pierwszo otwarta np. przeglądarka Chrome, po powrocie do niej po pewnym czasie, będzie musiała się "odświeżyć". W związku z tym, nie pozostaje nic innego, jak uznać, iż w pewnym sensie jest to zmarnowana szansa na coś, co mogłoby prawdziwie zrewolucjonizować ten system.
Możliwe jest również dowolne zmienianie rozmiaru otwartych okien aplikacji, największe obawy są o płynność tej funkcji.

2. Rewolucja w systemie powiadomień.
System powiadomień również przeszedł gruntowną przemianę. Przede wszystkim, powiadomienia od tej pory można grupować (bundling), np. ostrzeżenia z appek można wyrzucić jednym ruchem dłoni albo polecić systemowi, aby je zarchiwizował, żebyśmy mogli do nich zajrzeć w dowolnej chwili. Do tej pory powiadomienia można było odrzucić tylko w całości. Poprawi to z pewnością komfort pracy na systemie, na którym mamy zainstalowane mnóstwo aplikacji, które co i rusz zasypują nas powiadomieniami, a nie chcemy tych powiadomień na raz odrzucać.

Kolejną funkcją, niezwykle przydatną, jest funkcja direct reply - teraz jeżeli przyjdzie nam SMS, na którego musimy szybko odpisać, nie musimy na niego klikać na liście powiadomień i otwierać aplikację "Wiadomości". Przy notyfikacji, przy lekkim tapnięciu, wyskoczy nam od razu pole tekstowe, w którym szybko wpiszemy treść wiadomości i ją wyślemy - wszystko bezpośrednio w powiadomieniach!

3. Doze poszedł krok do przodu.

Android 6.0 Marshmallow wprowadził system doze, który pozwolił na zwiększenie oszczędzania energii, gdy urządzenie nie było używane. W Nougacie system ten został ulepszony, ograniczając aplikacjom dostęp do procesora oraz funkcji internetowych, gdy urządzenie np. leży sobie w szafie.
Mamy nadzieję, że nie spowoduje to niemożliwości np. pobierania pliku w trybie uśpienia, gdzie aktywuje się doze i nam wyłączy internet ;-).

4. Wsparcie dla Vulkan oraz OpenGL ES 3.2, Java 8.

Vulkan to nowy sterownik wyświetlania grafiki, podobny do OpenGL ES 3.2, lecz mający ambicje przerośnięcia go. Vulkan w założeniu ma pozwalać sterować kartą graficzną urządzenia na niższym poziomie, a więc możliwa jest większa kontrola nad poszczególnymi procesami, a więc i lepsza wydajność. Przełoży się to zapewne nad większym nakładem pracy developerów - np. gier albo intensywnych graficznie aplikacji. Ponadto Vulkan będzie aktywny jedynie w urządzeniach go obsługujących - posiadających specjalne instrukcje na karcie graficznej. Niestety może to doprowadzić do fragmentacji, gdzie aplikacje z Vulkanem, będą mogły otworzyć tylko niektóre urządzenia.
Biblioteka OpenGL została zaś zaktualizowana do wersji ES 3.2 wprowadzając takie funkcje jak HDR, czy też zaawansowane funkcje cząsteczkowe (np. dym, woda itd.). Z uwagi na rozwijający się katalog gier Android, funkcja ta jeszcze nie będzie prawdopodobnie szeroko wykorzystywana, ale z racji piorunująco szybkiego rozwoju - kto wie?

Developerzy mogą również korzystać z dobrodziejstw Javy 8.

5. Display size - regulacja DPI (dots per inch - punkty na cal) wyświetlanego obrazu.
Do tej pory, aby regulować ilość wyświetlanych punktów na ekranie urządzenia, trzeba było uciekać się do różnego rodzaju sztuczek albo zewnętrznych aplikacji. W systemie opatrzonym numerem 7, regulacja jest możliwa już z poziomu systemu - możemy powiększać albo pomniejszać elementy na ekranie - podobnie, jak wielkość czcionki wiadomości przyciskami "Volume Up" i "Volume Down". Z pewnością przyda się to osobom, które mają trudności z odczytaniem danego elementu na ekranie.
System Android Nougat 7.0 posiada również szereg innych usprawnień, jednakże w tym wpisie warto było wymienić te najważniejsze. Ogółem rzecz biorąc wersja 7.0 to znaczący, lecz nadal zbyt mało rewolucyjny, krok, a właśnie kroczek do przodu. Czekamy na 8.0!

0 komentarze :

Prześlij komentarz