AVISynth – wprowadzenie

sobota, 2 sierpnia 2014

AVISynth – wprowadzenie



AVISynth czyli język programowania stosowany przy obróbce cyfrowego video i audio – wprowadzenie



Czym jest AVISynth? W skrócie można by stwierdzić, że jest to język programowania typu skryptowego, który pozwala na edycję video i audio za pomocą napisanej własnoręcznie linii komend. Wbrew pozorom, to dosyć łatwe i jednocześnie bardzo potężne narzędzie używane do edycji video i audio, a to za sprawą mnóstwa dostępnych do AVISynth filtrów, napisanych przez hobbystów, entuzjastów cyfrowej obróbki video/audio, nierzadko o możliwościach dorównującym filtrom zawartym w profesjonalnych edytorach tego rodzaju. Głównym zadaniem AVISynth jest dostarczaniem klatek obrazu w różnorakich formatach różnym aplikacjom video/audio.

Wraz z instalacją AVISynth otrzymujemy podstawowe filtry, m.in. DirectShowSource i inne. Oczywiście bazę filtrów możemy bardzo łatwo rozbudować, ponieważ w internecie istnieje mnóstwo stron poświęconych tej tematyce i zawierających darmowe filtry do pobrania i samodzielnego wypróbowania. AVISynth jest najczęściej używane do kompresowania video i audio np. robienie kopii zapasowych domowej kolekcji DVD czy tym podobne. AVISynth może być też używany do prostej edycji video – łączenie scen, wycinanie scen – wszystko to dostępne z dokładnością co do jednej klatki obrazu.

Skrypty AVISynth mogą być pisane w dowolnym programie – np. w Notatniku, istnieją również specjalne narzędzia np. AvsP – które podpowiadają nam kolejne linijki kodu, zaznaczając ich kolejne części składni kolorami, które znacznie ułatwiają pisanie rozległych skryptów.

Pierwszą linijką skryptu jest zwykle polecenie załadowania określonego pliku audio/video do edycji – w zależności do formatu używa się filtru DirectShowSource (obsługuje praktycznie wszystkie formaty audio/video w różnych formatach i zamknięte w różnych containerach – od MPEG począwszy, na MKV skończywszy) AVISource (jak nazwa wskazuje – do plików .AVI) czy tez DG_Source (do plików MPEG-2, które wcześniej zostały zindeksowane odpowiednim oprogramowaniem).

Po załadowaniu pliku video możemy pisać kolejne komendy i stosować kolejne filtry – a tych jest cała masa. Możemy załadować oddzielnie audio i video, możemy pociąć video za pomocą komendy +Trim, możliwości są praktycznie nieskończone, jednakże najpopularniejszymi stosowanymi filtrami są: Tweak – pozwalający za pomocą parametrów regulowanie natężenia koloru, kontrastu obrazu, wszelkiego rodzaju denoisery np. Deen, które pozwalają na usunięcie szumu z obrazu, smoothery – które wygładzają obraz pozbawiając go detali, tak aby obraz mógł być jeszcze efektywniej skompresowany, deblockery – które maskują wady zastosowania zbyt dużej kompresji, TextSub służący do nakładania na stałe na obraz napisów. Są to jedynie przykłady filtrów, możliwości są praktycznie nieskończone.

Narzędzie te jest bardzo przydatne z racji tego, że możemy zwykle obejrzeć rezultaty w dowolnym programie obsługującym pliki .AVS. Zatem można na bieżąco podglądać efekty naszej pracy.

AVISynth nie jest z pewnością narzędziem nowym – ma już za sobą kilkanaście lat ciągłego stosowania nie tylko przez hobbystów zajmując się obróbką video tylko w wolnym czasie, ale również przez profesjonalistów. Rezultaty uzyskane AVISynthem można porównać nawet do osiągnięć topowych filtrów zastosowanych w telewizorach najpopularniejszych marek np. różne technologie optycznie zwiększające liczbę wyświetlanych klatek – Hz np. z 60 Hz do 200 Hz, który to efekt z powodzeniem można symulować w AVISynth przy użyciu odpowiedniego filtra i to z dokładną regulacją intensyfikacji efektu.

AVISynth jest niesamowitym narzędziem, które po krótkim studiowaniu dowolnego poradnika na jego temat w internecie może być stosowany zarówno przez osoby zainteresowane kompresją video, jak i osób, które lubią oglądać video z takimi filtrami, jakimi sobie tylko zażyczą.

0 komentarze :

Prześlij komentarz