App Recenzja Android - LGCamera 7.0

czwartek, 11 września 2014

App Recenzja Android - LGCamera 7.0



LGCamera


Witam w kolejnej recenzji aplikacji na system Android! W dzisiejszej recenzji przedstawiam appkę LGCamera napisaną przez RubberBigPepper. Aplikacja jest rozwijana od bardzo dawna, całkiem niedawno w Sklepie Google pojawiła się jej 7 (!) już odsłona.

Przedstawienie aplikacji


LGCamera to aplikacja zastępująca domyślną aplikację Aparat zawartą w telefonach z systemem Android, która jest często uboga w funkcje (wyjątkiem mogą tu być telefony z najwyższej półki). Aplikacja ta ma za zadanie nie tylko zastąpić aplikację stockową, ale także rozbudować ją w mnóstwo przydatnych funkcji. LGCamera, wbrew mylącej nazwie, nie ma niczego wspólnego z firmą LG i zadziała praktycznie na każdym smartfonie - w tym również firmy LG :). Przede wszystkim, co należy podkreślić, aplikacja nie wymaga wykonywania roota w telefonie. Ta informacja może przydać się wielu użytkownikom planującym jej zainstalowanie. Można ze spokojem stwierdzić, że appkę możemy zainstalować na większości telefonów z Androidem i cieszyć się większością jej funkcji. Co prawda niektóre jej opcje nie zadziałają na pewnych telefonach (z racji tego, iż praktycznie w każdym smartfonie konkretnej marki oprogramowanie do aparatu jest pisane w praktycznie inny sposób, uważam iż działająca znakomita większość funkcji jest i tak wynikiem bardzo dobrym). Aplikacja jest dostępna w wersji darmowej i PRO, z tymże różnica pomiędzy dwiema wersjami różni się brakiem komunikatu, a jej zakup ma na celu wsparcie autora tej wspaniałej aplikacji, do czego oczywiście gorąco zachęcamy!

Interfejs, funkcje, działanie

LGCamera posiada, jak również stockowa aplikacja, dwa tryby - robienie zdjęć i kręcenie filmików. Możliwe jest również wybranie przedniej lub tylniej kamery, w zależności z której chcemy skorzystać. Zaczynając od trybu robienia zdjęć, do wyboru jest oczywiście rozdzielczość naszego zdjęcia. Nie spodziewajmy się jednak cudów, ponieważ często wybranie wyższej rozdzielczości niż jaką obsługuje nasz aparat, kończy się niepowodzeniem (warto jednak spróbować, istnieją przypadki, w których LGCamera wyciska z naszego urządzenia więcej, niż założył to producent, ale o tym przy kręceniu filmików!). Następnie, możemy również wybrać jakość JPEG - i tutaj pojawia się bardzo przydatna funkcja - otóż stockowa aplikacja ma z góry ustawiony poziom kompresji plików JPEG, często jest to poziom nieco wysoki, przez co zdjęcia są nieco gorszej jakości (ale z drugiej strony mniej zajmują) - otóż LGCamera potrafi robić zdjęcia z jakością JPEG- 100! Możemy zatem wycisnąć absolutne maksimum z naszego aparatu. Na testowanym Samsung Galaxy S3 Mini rozmiar zdjęcia przy 5Mpix wzrósł prawie dwukrotnie - co poprawiło również jakość. 

Poza ustawieniami jakości i rozdzielczości mamy również do wyboru ustawienia focusa - czy ma być automatyczny, manualny, macro, czy też fixed (stały). Tutaj niestety możliwości są nieco ograniczone, ponieważ po raz kolejny nie wyjdziemy zbyt daleko poza możliwości stockowe. Cieszą za to dodatkowe nastawienia nasycenia kolorów, kontrastu czy też ostrości, jednakże nie na wszystkich telefonach zmiany przyniosą jakikolwiek efekt. Fajnie byłoby, gdyby developer aplikacji dodał dla osób, których smartfony nie obsługują tych zmian, jakąś podstawową post-produkcję (nakładanie efektów ostrości / nasycenia / kontrastu) tuż po zrobieniu zdjęcia, programowo, ale to możemy zawsze uczynić obrabiając zdjęcia w innym programie. Wraz z wersją 7.0 pojawiły się opcje zablokowania fokusa i zablokowania ekspozycji - dzięki temu obraz nie będzie się nagle ściemniał / rozjaśniał wraz ze zmianą oświetlenia, co może być problemem w tańszych smartfonach. 
Ponadto możliwy jest wybór sceny (światło dzienne, zachmurzone niebo itd.) oraz oświetlenia (żarowe itd.). Te ustawienia działają bez zarzutu. W programie oczywiście znajdziemy również korekcję ekspozycji - ta opcja powinna działać w większej liczbie urządzeń. 

Mimo tego, iż tak naprawdę nie wyjdziemy za dużo poza fabryczne limity, to zdjęcia wyglądają o wiele lepiej niż robione na aplikacji stockowej - lepszy autofocus, lepsza jakość, to tylko niektóre z zalet korzystania tej aplikacji. Oczywiście możemy również skorzystać z czasowego wyzwolenia, a na niektórych urządzeniach aplikacja oferuje nam tryb HDR i wykrycia uśmiechu. 

Warto teraz poświęcić uwagę drugiemu z trybów - kręcenie filmików. To tutaj aplikacja zyskuje niesamowite możliwości. Możemy wybrać format w jakim chcemy kręcić - H.263, H.264, MPEG-4 (z pewnością tutaj chodzi o H.263, nie zauważyliśmy różnicy w trybach H.263 i MPEG-4, więc to taki mały błąd). Oczywiście w systemach Android najlepszym formatem będzie H.264. Co ważniejsze, możemy wybrać i rozdzielczość kręcenia filmików i bitrate! Często stockowe aplikacje w tym wariancie zawodzą, oferując nastawienia typu: Good Quality, Fine Quality, Extra Fine Quality i różne, nie podając przy tym bitrate z jakim kręcone są filmiki. W LGCamera mamy jednak pełną dowolność - możemy kręcić filmiki z zawrotnie niskim 100kbps, ale również z zawrotnie wysokim 100Mbps! Na testowanym Samsung Galaxy S3 Mini, filmik co prawda nie wyciągał 100Mbps, ale miał mocne 79-80Mbps, co jest wynikiem bardzo dobrym, ponieważ takiego bitrate nie wyciągną nawet kamery ze średniej półki. Fakt faktem, że na telefonie, szczególnie takiej klasy jak wspomniany przed chwilą nie polecamy ustawiania tak wysokiego bitrate, ponieważ słaba optyka aparatu nie pozwala na dostrzeżenie zmiany jakości, ale ustawienie 25Mbps pokazało spory skok jakościowy pomiędzy stockowym 15Mbps. Sytuacja zmienia się diametralnie, jeżeli mamy np. Xperię Z2 lub LG G3 z kręceniem w 4K - wtedy LGCamera będzie błyszczał najjaśniej :].

Opcji ustawiania rozdzielczości jest bardzo dużo i w tym przypadku możliwe jest czasem przekroczenie barier nałożonych przez producenta - otóż posiadając HTC Wildfire S (na dzisiejsze czasy archaiczny już smartfon, który kręcił filmiki w "zawrotnej" rozdzielczości 640x480) i wcześniejszą wersję programu (bodajże 3.5) udało mi się nakręcić filmiki w rozdzielczości 840x480 co było lekkim szokiem. Co prawda, średnia ilość klatek na sekundę nieco spadła, ale przy zwiększonym bitrate pokazało, że urządzenie stać na wiele więcej!

Jeżeli mowa o średniej ilości klatek na sekundę (dlaczego średnia? każde urządzenie z Androidem kręci filmiki nie dokładnie w 30fps, lecz w wartości pomiędzy 1-30 fps, natomiast urządzenia z 60 i 120fps - 1-120fps w zależności od warunków oświetleniowych - nigdy nie jest to równe 30fps (lub więcej)!), możemy swobodnie ustawiać ilość klatek na sekundę, lecz tutaj pojawia się również mała uwaga - nie wszystkie nastawienia zadziałają na wszystkich telefonach - na testowanym Galaxy S3 Mini nie działały nastawienia poza 15 i 30 fps. Na testowanym zaś tablecie - Lenovo s6000 działały nastawienia 15, 24 (ustawienie 24 działało z niewiadomych względów sporadycznie) oraz 30 fps. Także w tym przypadku za dużo ponad fabryczne limity nie zyskamy.

Dla kręcenia filmików dostępnych jest większość nastawień, jak w trybie robienia zdjęć, więc nie warto się na ten temat za dużo rozpisywać.

Dosyć ważną kwestią jest dźwięk, lecz wbudowane mikrofony oferują dosyć słabą jakość dźwięku. Aplikacja pozwala na ustawienie zarówno formatu zapisywania dźwięku, próbkowania (do 48KHz) oraz bitrate, lecz często nastawienia nie mają żadnego wpływu na faktyczny bitrate - ustawienie 320Kbps, AAC, 48KHz w rezultacie dało AAC ze zmiennym bitrate, około 170-180Kbps, co na i tak już kulejącą jakość filmików kręconych urządzeniami z Androidem 

Interfejs LGCamera jest przejrzysty i atrakcyjny wizualnie. Posiada czytelne ikonki oraz rozbudowany ekran ustawień, z pewnością prezentuje się lepiej niż niejedna aplikacja stockowa. Jeżeli chodzi o same działanie aplikacji, to jest ono różne. Większość czasu aplikacja nie sprawia nam żadnego problemu, ale czasami potrafi grymasić. Generalnie z każdą nową wersją programu otrzymujemy szereg poprawek i nowych funkcji, lecz również garść nowych błędów. Miałem problemy z jej poprawnym działaniem na moim smartfonie, niestety musiałem zainstalować starszą wersję programu. Nie jest to żadną ujmą, ponieważ aplikacja ma w założeniu działać na każdym smartfonie, co przy obecnej różnorodności sprzętu nie jest wcale takie proste. Starsze wersje programu znajdziemy z powodzeniem w internecie na stronie internetowej developera appki. 

Podsumowanie

O LGCamera można napisać wiele, lecz z pewnością zastępuje z powodzeniem ubogie, stockowe aplikacje. Mogę ją z czystym sumieniem polecić dla wszystkich użytkowników Androida i muszę przyznać, że zainstalowałem ją na każdym posiadanym urządzeniu, a każdy filmik niepostrzeżnie wykonany aplikacją stockową, kończył się pluciem sobie w brodę. Polecam!

Ocena 4.5/5

Plusy:
+ prostota obsługi
+ możliwość wyciśnięcia z urządzenia więcej
+ mnóstwo opcji
+ aplikacja nie wymaga roota

Minusy:
- stabilność aplikacji
- nie wszystkie opcje funkcjonują poprawnie 

0 komentarze :

Prześlij komentarz