Android 4K TV Box - zestawienie przystawek Smart TV odtwarzających 4K NVIDIA Shield TV - cz. 3
W tym odcinku zaś urządzenie, które wyciska z Androida ostatnie soki. Urządzenia NVIDIA SHIELD od pierwszych iteracji mogły pochwalić się najlepszymi wynikami z racji instalowanych w ich wnętrzu potężnych komponentów. Czy udało się to firmie NVIDIA i tym razem?
Producent urządzeń z rodziny SHIELD do tej pory skupiał się na urządzeniach przenośnych - konsoli SHIELD. Urządzenie SHIELD TV jest pierwszym z tych podłączanych do telewizora. Jego wygląd, konstrukcja i komponenty w niczym nie przypominają tanich (do ok. 300 złotych) przystawek SMART TV.
W tym zestawieniu zamiast skupiać się na oczywistościach, postaram się przedstawić raczej wyróżniki tego urządzenia na tle innych Android Boxów. Nie ma najmniejszego sensu opisywanie, jakie formaty video pójdą na urządzeniu - przestało to mieć jakiekolwiek znaczenie, gdyż nawet wbudowane w telewizory odtwarzacze video opierają się bibliotekach FFMpeg, a więc są "wszystkożerne".
Zacznijmy może od futurystycznego wyglądu urządzenia, które jest znacznie większe niż inne tego typu przystawki, jednakże z pewnego bardzo ważnego powodu - w środku znajduje się prawdziwy potwór - układ NVIDIA TEGRA X1 składający się na 8 rdzeni - 4 rdzenie Cortex A57 BIG CORES, służące do przewalania ciężkiej roboty, a kolejne 4 rdzenie to CORTEX A53 LITTLE CORES, które aktywują się, aby oszczędzić energię, wykonując mniej mocożerne zadania.
Największym potworem jest jednak układ graficzny. Wstydem byłoby, gdyby producent, który właśnie z tego segmentu jest najbardziej znany, wstawiłby jakieś tam zwykłe Mali MP400. Jednostka o nazwie GM20B ma aż 256 rdzeni CUDA (!) i na poziomie sprzętowym dekoduje takie formaty video jak: H264, HEVC oraz VP9 - najczęściej obecnie stosowane formaty video. Przy takiej mocy obliczeniowej, urządzenie spokojnie mogłoby je dekodować programowo.
Publikacja urządzenia w niniejszym zestawieniu jest trochę nie fair z kilku względów. Po pierwsze urządzenie to jest w pierwszej kolejności bardziej konsolą do gier. Po drugie, kosztuje praktycznie 3 razy tyle (cena około 900 złotych), co inne urządzenia Android TV Box.
W zestawie z urządzeniem znajduje się gamepad znany z urządzenia SHIELD, o wartości około 250 złotych. W zestawie nie ma zaś pilota, można go dokupić oddzielnie... za cenę gamepada. Pilot działa na baterie, lecz również na technologię IrDA, więc można sobie dokupić dowolny inny pilot, za przysłowiowe kilkanaście, a nawet kilka złotych. Jednym słowem - nie warto. Inna sprawa, iż może to i dobrze, że nie ma w zestawie pilota - gdyby producent umieścił w zestawie to samo "cudo" techniki, jak robią to inni producenci, to całe urządzenie byłoby na wielkim minusie - futurystyczny kombajn w połączeniu z okropnym pilotem...
Urządzenie jest wyposażone w HDMI 2.0 ze wsparciem HDCP 2.2., a więc w pełni odtwarza 4K i zakodowane materiały. Netflix oficjalnie certyfikował te urządzenie, więc na 100 procent odtworzy materiały w 4K w tym serwisie.
Co ważne, oglądaniu filmów będzie sprzyjała ogromna ilość pamięci RAM - aż 3GB! Dla porównania większość Android TV Boxów ma jej jedynie 1GB.
Ze złącz, poza standardowymi, odnajdziemy również... dwa pełne porty USB 3.1 (!). Dla porównania, w innych urządzeniach nadal tkwią porty USB 2.0. Znajdziemy również port microUSB, a także microSD.
Na urządzeniu znajdziemy Androida w najnowszej obecnie wersji 6.0 Marshmallow i możemy być spokojni o aktualizację do Nougata, kiedy tylko wyjdzie.
Z kolejnych odrębności, urządzenie ma możliwości przesyłania w trybie passthrough dźwięku 5.1 / 7.1, co jest prawdziwym novum - urządzenia Android TV Box z reguły mają jedynie możliwość przesyłania dźwięku w formacie jedynie 2.0 (standardowym).
Jedynym problemem, jaki opisują użytkownicy, jest wystąpienie sytuacji niekompatybilności urządzenia ze starszymi telewizorami wyposażonymi w starsze wersje wejść HDMI - 1.4a i niżej - mogą one zawiesić urządzenie. Sytuacja ta jest dosyć niepokojąca, gdyż tańsze urządzenia nie posiadają takiej wady - ot, urok urządzeń premium ;-).
Jedynym problemem, jaki opisują użytkownicy, jest wystąpienie sytuacji niekompatybilności urządzenia ze starszymi telewizorami wyposażonymi w starsze wersje wejść HDMI - 1.4a i niżej - mogą one zawiesić urządzenie. Sytuacja ta jest dosyć niepokojąca, gdyż tańsze urządzenia nie posiadają takiej wady - ot, urok urządzeń premium ;-).
0 komentarze :
Prześlij komentarz