Poradnik - masowa zmiana rozmiaru zdjęć cz. 1 - JPEG Resizer

poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Poradnik - masowa zmiana rozmiaru zdjęć cz. 1 - JPEG Resizer


Tym razem coś z aplikacji na standardowego Windowsa. W tym cyklu wpisów poznamy warte uwagi aplikacje pozwalające na masową zmianę rozdzielczości i rozmiaru wykonanych przez nas zdjęć. Na pierwszy ogień idzie poradnik do programu JPEG Resizer.
Wszyscy chyba znamy ten ból. Wracamy z wakacji, zrobiliśmy mnóstwo zdjęć i przyszła pora te zdjęcia przesłać znajomym. Nie będziemy ich przecież wszystkich wstawiać na Facebooka. A tymczasem rozmiar zdjęć przyprawia nas o ból głowy. Obecne aparaty cyfrowe i lustrzanki robią zdjęcia w oszałamiającej jakości ... i rozmiarze. Przecież nikt nie potrzebuje zdjęć o rozmiarze 10MB sztuka, gdy chce je tylko obejrzeć. Z pomocą przychodzi nam darmowy programik JPEG Resizer, który pozwoli nam na zmianę - co ważne - masową zmianę rozdzielczości, rozmiaru i kompresji obrazów.

Standardowo lista składników:
  • dowolny komputer z Windowsem, tudzież Linux z Wine,
  • JPEG Resizer, najlepiej w wersji 2.1 do pobrania: tutaj, program jest spakowany w ZIP, nie ma instalatora, co znacznie ułatwia jego korzystanie, a waży... ok. 500kb. Nieźle!
1 Files. Na samym początku dodajmy pliki ze zdjęciami (Add File(s)) albo od razu cały folder (Add Folder). Teraz w zależności od ilości dodanych plików oraz jeżeli pozostawimy zaznaczoną opcję "Determine Image Resolution (slower)", program automatycznie stworzy listę plików do konwersji i rozpozna ich rozdzielczość. Polecam zostawić opcję "Determine..." zaznaczoną. Po stworzeniu listy możemy przejść do zakładki Size.

2. Size. Tutaj mamy sporo opcji, lecz nas interesują tylko dwie - User defined Resizing, gdzie wpisujemy po prostu rozdzielczość (musimy uważać na proporcje rozmiarów, żeby nie rozciągnąć albo skrócić zdjęcia) oraz Specify Percentage of old size - moim zdaniem jest to najlepsza opcja, wybieramy po prostu ile % rozmiaru oryginału ma mieć skonwertowane zdjęcie - wartość 30% jest zapewne optymalna. Mamy pewność, że zdjęcie będzie miało ten sam stosunek wymiarów, jedynie mniejszą rozdzielczość.

3. Output. Tutaj wybieramy folder, w którym zostaną zapisane wyniki naszej pracy. Możemy również zaznaczyć opcję "Overwrite source files with resized JPEGs" - tę opcję zaznaczamy na własną odpowiedzialność, upewnijmy się, że mamy kopie oryginałów. Pamiętajmy, że oryginały zostaną bezpowrotnie usunięte, jeżeli zaznaczymy tę opcję.
Change JPEG Compression factor - bardzo ważna opcja, możemy ją odznaczyć, jeżeli chcemy zachować ten sam współczynnik kompresji, lecz przy zmianie rozmiaru nie ma to sensu, w końcu pliki chcemy odchudzić. Z jakością sobie możemy poeksperymentować, przeprowadzając trochę testowych konwersji, aby zaznajomić się, jak wiele szczegółów w fotografii poświęcić, aby ta nadal wyglądała znośnie.
Resampling method - tutaj bardzo przydatna funkcja tego programu - pozwala na wybranie filtra zmieniającego rozmiar. Polecam Lanczos3, gdyż jest wolniejszy niż Bicubic, ale zdjęcia wyglądają bardzo dobrze.

No i na sam koniec - wciskamy Resize i czekamy na wyniki. Teraz wystarczy spakować folder wynikowy w ZIP i rozpocząć wysyłanie zdjęć dla znajomych.

Program, jak widać, jest bardzo prosty w użytkowaniu.

0 komentarze :

Prześlij komentarz