Poradniki na co dzień: Hasło WiFi
Załóżmy, że jesteśmy w pracy albo w innym miejscu, w którym mamy normalnie router WiFi, ale nikt nam nie podał hasła. Chcemy skorzystać z internetu na naszej komórce, ale wszystkie komputery są połączone kablowo. Pytamy się (albo nie chcemy spytać się) o hasło, lecz wredny informatyk nie chce nam go dać. Możemy się go dowiedzieć sami. Zobaczcie jak.
No więc sprawa jest dosyć prosta - ale z jednym ale. Jeżeli mamy nieco bardziej rozgarniętych informatyków w firmie, to ta metoda nie zadziała, bo hasło zapewne zostało zmienione. No, ale warto spróbować.
Najpierw zlokalizujmy nasz firmowy router. Może być w jakiejś szafie albo w skrzynce - zobaczmy jakiej to jest firmy router i w miarę możliwości jaki to model routera. Zwykle wystarczy firma. Jeżeli na routerze mamy nazwę operatora np. Netia, UPC czy inne to sprawa jest jeszcze protsza - hasło do WiFi ... jest na nalepce pod routerem ;-) (w przypadku UPC).
Jeżeli tak łatwo nie ma, to siadamy przed nasz komputer i wpisujemy w przeglądarkę adres, który może być dla danego routera inny:
np. 192.168.0.1 (najpopularniejszy) albo 192.168.1.1.
Powinien nam się otworzyć panel sterujący routera. Wpisujemy login i hasło, które również się różni - w zależności od producenta. Zwykle jest to "admin", "admin", albo "user", "root" albo "internet", "internet". Dobrym mykiem jest wpisanie modelu routera w internet i dopisanie guide pdf. Możemy pobrać po prostu instrukcję obsługi tego routera i odnaleźć "Default password", które producent podaje.
Z pomocą przyjdzie nam strona Default Router Passwords: klik klik
Jak już wejdziemy w konfigurację routera, to nic tam nie zmieniajmy - żeby później nie było problemów, tylko sprawnie wejdźmy w WiFi (albo Wireless) - każdy router ma taką sekcję i musimy odnaleźć sekcję Password / Passphrase / WPA2 czy coś podobnego. Albo pokaże nam hasło od razu albo będziemy musieli wcisnąć "Show" albo "Pokaż".
Spisujemy hasło, wylogowujemy się z routera i voila - mamy hasło :-).
0 komentarze :
Prześlij komentarz